Raz to bude všetko tvoje

V  predošlom článku o pohotovostnom pláne pre rodinu sme sa, okrem iného, zmienili o tom, že je mimoriadne užitočné a potrebné, aby členovia rodiny navzájom vedeli o existencii dôležitých informácií, týkajúcich sa  ich osobného majetku a života. Napríklad o tom, že daný člen rodiny spísal závet.

V našich diskusiách s klientmi však ideme ešte ďalej – hovoríme, že je dôležité, aby rodina a potenciálni dedičia obsah závetu aj poznali a v ideálnom prípade sa s ním stotožnili tak, aby sme predišli neskorším sporom (čo síce nie je možné garantovať, ale za pokus to vždy stojí).

Warren Buffett vo svojom odkaze akcionárom z 25. novembra tohto roku dokonca tvrdí, že poručitelia by svoj závet mali s deťmi prediskutovať ešte predtým, ako ho podpíšu.  Vraví, že ak sú deti dostatočne zrelé, takáto diskusia im môže pomôcť pochopiť dôvody a logiku poručiteľovho rozhodnutia a taktiež dostanú šancu si uvedomiť rozsah vlastnej zodpovednosti, ktorá im z dedičstva vyplynie.

Vo švédskom filme, ktorého názov sme si požičali ako titulok nášho článku, zorganizovali rodičia stretnutie so svojimi deťmi, aby im oznámili, že sa rozhodli jednej z dcér odkázať les, avšak s podmienkou, že sa bude tomuto hospodárstvu osobne venovať. Toto filmové rozhodnutie odkázať lesnú farmu dcére s veľkomestským štýlom života, ktoré, samozrejme, narazilo na nepochopenie všetkých dedičov, vrátane obdarovanej, dokonale ilustruje veľmi častú situáciu, ktorá v takýchto prípadoch nastáva v reálnom živote. Situáciu, keď na seba narazia navzájom nekompatibilné očakávania.

Otvorená diskusia o plánovanom závete, podľa W. Buffetta, má potenciál ostrie tohto stretu očakávaní obrúsiť. Rodičom-poručiteľom W. Buffett odporúča počúvať otázky a návrhy svojich detí a prijať tie, ktoré majú zmysel. „Nechcete predsa, aby sa vaše deti pri čítaní závetu pýtali „Prečo?“, keď už im nebudete mať ako odpovedať.“

V praxi sa často stretávame s opačným prístupom, akoby sa rodičia, v snahe nezraniť svoje deti alebo vyhnúť sa nepríjemnej diskusii, spoliehali na to, že “sa to nejako vyrieši samo“. Aj tu však platí, že náročná úvodná diskusia, ak je vedená s rešpektom voči všetkým účastníkom, môže nielen pomôcť vyriešiť prípadné reálne alebo imaginárne problémy a historické traumy, ale vo finále dokáže rodinu opäť zomknúť.

Sme presvedčení, že prekvapenia patria pod vianočný stromček, nie do rodinného biznisu a rodinných vzťahov, preto našim klientom odporúčame, aby boli v užitočnej miere transparentní aj pri rozhodovaní o dedičstve. Niekedy je v diskusii prínosná prítomnosť nezávislého konzultanta, ktorý pomôže priniesť do debaty istú mieru neutrality, v takých situáciách sa – na požiadanie klienta – rodinných diskusií zúčastňujeme aj my.

Ani vo filme, ani v skutočnom živote nebývajú rozhovory o plánovaní závetu medzi ešte zatiaľ žijúcim poručiteľom a budúcimi dedičmi jednoduché. Sme si však istí, že otvorená, vhodným spôsobom vedená a štrukturovaná diskusia pomôže budúcim dedičom porozumieť motívom poručiteľa a realisticky si nastaviť vlastné očakávania.

Ak sa nazdávate, že by pre vás a vašu rodinu bola takáto diskusia užitočná, radi vás na ňu pripravíme.

 

Prečítajte si ďalšie články

12. decembra 2021

Najväčší majetkový presun od „víťazného“ februára?

Prečítať viac

4. mája 2022

Ako odovzdať rokmi budovaný majetok potomkom?

Prečítať viac

19. mája 2022

Fórum „Rodinný biznis 2022“

Prečítať viac